Dzień Żołnierzy Wyklętych

d16

Dzisiaj, w Dniu Żołnierzy Wyklętych, wspólnie z zaprzyjaźnionymi leśnikami Nadleśnictwa Międzyrzec i Nadleśnictwa Biała Podlaska, odwiedziliśmy partyzanckie mogiły, aby zapalić znicze, złożyć wiązanki biało-czerwonych kwiatów i oddać hołd pochowanym tam żołnierzom Oddziału Partyzanckiego”Zenona”.

Odwiedziliśmy leśną mogiłę na terenie leśnictwa Leszczanka w Nadleśnictwie MIędzyrzec, gdzie leżą partyzanci polegli w Akcji Burza w 1944 roku. Towarzyszył nam nowy nadleśniczy n-ctwa Międzyrzec, pan Leszek Michalec, oraz sekretarz n-ctwa pan Adam Szulik.

Wcześniej mieliśmy przyjemność odwiedzić naszych leśnych przyjaciół w nadleśnictwie, by przy kawie poznać się z nowym nadleśniczym i planować dalszą współpracę.
Czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka- pięknie odremontowany pokój- nasza siedziba! Dziękujemy!

Następnie udaliśmy się do Nadleśnictwa Biała Podlaska, gdzie odwiedziliśmy nowego nadleśniczego- pana Tomasza Bylinę. Tam również czekała na nas przyjacielska kawa!

Kolejnym miejscem związanym z historią Oddziału „Zenona” które odwiedziliśmy w tym dniu, jest mogiła Roberta Strzegowskiego ps. „Rudy”. Poległy był kapralem II plutonu i poległ 06.04.1944 na skraju wsi Ossówka, na terenie Nadleśnictwa Biała Podlaska. W towarzystwie nadleśniczego- pana Tomasza Byliny , zastępcy- pana Łukasza Szubiczuka oraz pani Anny Sawickiej złożyliśmy wieńce i zaśpiewaliśmy „Śpij kolego w ciemnym grobie…”
Historię potyczki z niemiecką żandarmerią i śmierci „Rudego” usłyszeliśmy z ust pani Markowskiej- której siostra zginęła zabita w odwecie przez Niemców. Dodatkowych informacji o miejscu i wydarzeniach udzielił na również pan Feliks Chomiuk.